Giluminio atliekyno poveikio aplinkai reikšmingumo vertinimą atliks „Sweco Lietuva“

Ignalinos atominė elektrinė šių metų gruodžio 10 d. pasirašė sutartį dėl radioaktyviųjų atliekų giluminio atliekyno (toliau – GA) poveikio aplinkai rizikų/reikšmingumo vertinimo paslaugų įsigijimo. Pirkimo sutartis, kurios vertė 448 tūkst. Eur, sudaryta su UAB „Sweco Lietuva“.

Pagal sutartį Švedijos kapitalo inžinerijos ir architektūros bendrovė „Sweco Lietuva“ per ateinančius metus atliks GA įrengimo ir eksploatavimo poveikio aplinkai rizikų/reikšmingumo kompleksinį vertinimą, t. y. potencialiai tinkamose įrengti GA teritorijose visapusiškai išnagrinės tiesioginį ir netiesioginį GA poveikį tokiems aplinkos elementams kaip dirvožemis ir žemės gelmės, oras ir požeminis vanduo, kraštovaizdis ir biologinė įvairovė ir kt., parengs rekomendacijas dėl GA įrengimo ir eksploatavimo reikšmingo neigiamo poveikio aplinkai mažinimo priemonių bei vertinimo metodiką.

„Džiaugiamės mūsų bendrovei patikėtu darbu. Puikiai suprantame šio projekto svarbą ne tik dabartiniams Lietuvos piliečiams, bet ir mūsų ateitiems kartoms bei mums tenkančią atsakomybę dėl tinkamo radioaktyvių atliekų ilgalaikio saugojimo vietos parinkimo. Remdamiesi savo ilgamete patirtimi kituose Lietuvai svarbiuose projektuose bei jausdami visos Sweco įmonių grupės ekspertinį užnugarį galime drąsiai teigti, kad esame pilnai pasiruošę atliepti užsakovo lūkesčius dėl mums pavesto darbo kokybės ir terminų“, – sako Liudas Zalunskis, UAB „Sweco Lietuva“ vadovas.

UAB “Sweco Lietuva” vadovas Liudas Zalunskis

Giluminio atliekyno tikslas – užtikrinti, kad radioaktyviosios atliekos būtų saugiai izoliuotos nuo gyvosios gamtos tūkstantmečiams. Tai reikalauja išsamios analizės, ar GA ilgalaikėje perspektyvoje gali paveikti požeminį vandenį, orą, ekosistemas bei kitus aplinkos komponentus, koks būtų tokio poveikio mastas. Be to, įgyvendinamo GA projekto specifika ir unikalumas lemia tai, jog konkreti teritorija šiam objektui turės būti parenkama vertinant ne tik geologinius, bet ir socialinius, ekonominius, aplinkos bei materialinių, kultūros ir istorijos vertybių aspektus, o taip pat ir vietinių bendruomenių žinias.

„Šis naujas etapas žymi svarbų žingsnį tvarių sprendimų kūrimo link, įtraukiant plačiąją visuomenę į sprendimų priėmimo procesą. Tiekėjui užbaigus vertinimą bus parengta išsami metodika, kuri bus visiems viešai prieinama. Skatindami aktyvų dalyvavimą kviesime teikti savo pastabas bei siūlymus, siekdami užtikrinti, kad projekto sprendimai būtų ne tik techniškai pagrįsti, bet ir tvarūs – atitinkantys tiek dabartinių, tiek ateities kartų poreikius bei aplinkosaugos principus“, – sako Andrius Vyšniauskas, Ignalinos atominės elektrinės Giluminio atliekyno projekto vadovas.

 

GA projekto vadovas Andrius Vyšniauskas

Anot A. Vyšniausko, šių metų kovą surengta viešoji konsultacija Lietuvos savivaldybių atstovams dėl GA įrengimo vietos parinkimo proceso leido aiškiai įsivertinti keliamus klausimus, kurių didžioji dalis buvo susiję su galimu poveikiu aplinkai, todėl savivaldybių atstovų bei plačiosios visuomenės įtraukimas į metodikos parengimą leis atliepti vietos bendruomenių keliamus klausimus bei užtikrins skaidrų ir atvirą sprendimų priėmimo procesą.

Svarbu pabrėžti, kad šiame etape dar nebus atliekamas galutinis poveikio aplinkai vertinimas, tačiau surinkta informacija bus panaudota kaip pagrindas būsimiems detalesniems tyrimams.

Šiai dienai yra identifikuotos 77 potencialios vietos 29 Lietuvos savivaldybėse, kurios bus įvairiapusiškai tiriamos ir vertinamos iki 2047 metų. Tik po kompleksinių ir detalių tyrimų bei derinimo su visuomene, 2047 metais numatyta išrinkti galutinę vietą giluminiam atliekynui.

Giluminis atliekynas, kuriame ateityje bus galutinai sutvarkytas panaudotas branduolinis kuras ir kitos ilgaamžės radioaktyviosios atliekos, yra vienintelis tvarus ir galutinis tokių atliekų sutvarkymo būdas, kurį taiko kitos pažengusios šalys, tokios kaip Šveicarija, Prancūzija, Švedija, Suomija. Pvz. Suomija šiuo metu jau yra pilnai įsirengusi GA ir artimiausiu metu jį planuoja pradėti eksploatuoti, Prancūzija turi išsirinkusi galutinę vietą GA įrengti ir vykdo licencijavimo procedūras.

Giluminio atliekyno koncepcijos schema (Nagra)

Šiandien vienas pagrindinių IAE tikslų – įgyvendinti neatidėliotino išmontavimo nutrauktos eksploatacijos atominės elektrinės darbus nepaliekant ateities kartoms nepagrįstos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo naštos. Įmonės misija – kurti švarią aplinką tvariai tvarkant branduolinės veiklos palikimą. Elektrinės galutinio eksploatavimo ir išmontavimo darbai numatyti iki 2040 m., pareiga pastatyti ir eksploatuoti giluminį atliekyną – iki 2080 m., o per šį laikotarpį įsitvirtinti kaip pažangi naujos kartos įmonė ir sėkmingai vystyti veiklą toliau.